Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

BEZPŁATNE WARSZTATY Z TWORZENIA SIECI AGROTURYSTYCZNEJ

08.11.2012

Warsztaty dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych z subregionu poznańskiego rozpoczęły cykl bezpłatnych zajęć z marketingu, pisania biznesplanów oraz tworzenia sieci agroturystycznej w ramach projektu „Agroturystyka – współpraca w sieci”. Projekt organizowany jest dla przedstawicieli gospodarstw agroturystycznych oraz samorządów i Lokalnych Grup Działania z całej Wielkopolski.
Warsztaty, których organizatorem jest Wielkopolski Urząd Marszałkowski zaplanowano łącznie w pięciu subregionach do końca listopada. Podstawowym celem warsztatów jest nawiązanie współpracy pomiędzy pojedynczymi gospodarstwami i tworzenie wspólnej oferty. Nie zabraknie też informacji z zakresu przygotowania i doboru materiałów promocyjnych, podstawowych zasad prowadzenia stron internetowych oraz obsługi klienta. Pierwsze ze spotkań odbyło się w poniedziałek w gospodarstwie agroturystycznym Biovilla w Stobnicku, w gminie Obrzycko.
- Podczas każdego ze spotkań uczestnicy dowiedzą się m.in. w jaki sposób utworzyć sieć współpracy,  jak tworzyć wspólne kampanie promocyjne i dlaczego opłaca się działać w sieci agroturystycznej - wyjaśnia Emilia Dunal, Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

SZKOLENIA W SUBREGIONACH

Wielkopolski Urząd Marszałkowski przygotował łącznie pięć spotkań dla wszystkich zainteresowanych budową sieci agroturystycznych. Już po kilku dniach od ogłoszenia zapisów na warsztaty okazało się, że zainteresowanie bezpłatnymi warsztatami jest bardzo duże.
Sieć agroturystyczną budować mogą nie tylko same gospodarstwa, ale też Lokalne Grupy Działania, samorządy czy organizacje pozarządowe. Dlatego na warsztaty zapisują się nie tylko właściciele gospodarstw, ale też przedstawiciele samorządów -  mówi Tomasz Bugajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Wspólne działania i wspólna, przemyślana oferta to przede wszystkim atrakcyjny produkt turystyczny i budowa konkurencyjności całego regionu.
Uczestnicy warsztatów najbardziej zainteresowani byli wykładem o możliwościach finansowania rozwoju gospodarstw agroturystycznych. Podczas tych zajęć dowiedzieli się jak  ważne jest  wyszukanie odpowiednich projektów oraz prawidłowe wypełnienie wniosków.
- Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie kosztorysów, które powinny być realne, szczegółowe i przede wszystkim mocno przemyślane, ponieważ później mogą być duże problemy z rozliczeniem - przekonywał podczas wykładu Mariusz Tatka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu.

WARTO WSPÓŁPRACOWAĆ

Podczas wszystkich warsztatów wykładowcy będą próbowali przekonać uczestników, by ci zamiast ze sobą konkurować zaczęli współpracować.
- Spójna oferta, zawierająca większy wybór produktów turystycznych może być silnym bodźcem do rozwoju – mówił podczas wykładu dr Piotr Ratajczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Współpraca daje nam to, że razem możemy coś tworzyć i razem to wykorzystywać, a z pojedynczego pomysłu powstaje często ciekawa koncepcja, którą w grupie łatwiej zrealizować.
O tym, że w grupie, czyli sieci jest siła przekonywał także Sebastian Drobczyński, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu, który tłumaczył uczestnikom spotkania, jak ważne jest współdziałanie np. sąsiadów przy obsłudze klientów gospodarstw agroturystycznych.
Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wysoką jakość obsługi klienta, na zróżnicowaną ofertę oraz na to, by każdego klienta traktować z szacunkiem i zawsze mieć dla niego czas – mówił S. Drobczyński. – Warto zadbać także o odpowiedni wizerunek osób obsługujących, nie należy zapominać o uśmiechu i życzliwości. Często drobiazgi mają największy wpływ na to, czy klient do nas wróci, czy też nie.

SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA !

Chętni do udziału w kolejnych spotkaniach mogą zgłaszać się drogą elektroniczną: ksow@umww.pl lub faksem 61 62 66 069. Projekt realizowany jest w ramach Planu Działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Wielkopolskiego na lata 2012-2013.

TERMINY KOLEJNYCH WARSZTATÓW

- 12 listopada w gospodarstwie agroturystycznym „OBORA” - w subregionie kaliskim,
- 13 listopada w gospodarstwie agroturystycznym „POZIOMKA”, w miejscowości Kujanki - w subregionie pilskim,
- 19 listopada w gospodarstwie agroturystycznym „FOLWARK MILA” - w subregionie leszczyńskim,
-  27 listopada z gospodarstwie agroturystycznym „ZACISZE” - w subregionie konińskim.

PROGRAM WARSZTATÓW
Tematy:

a)„Biznesplan – czyli jak połapać się w sieci wydatków i planów związanych z rozwojem gospodarstwa”.

b)„Cele i możliwości wynikające z utworzenia lokalnych “sieci” współpracy – czyli współpraca w sieci” (tworzenie sieci – lepsza wiedza i informacja o tym co się dzieje w regionie, możliwość przekazywania turystom informacji o ofertach innych gospodarstw w okolicy, lepsza promocja).

c)„Reklama i PR gospodarstw agroturystycznych – czyli co robić, by być widocznym nie tylko w sieci” (tworzenie kompleksowego, wspólnego produktu turystycznego).

d)„Obsługa “klienta” gospodarstwa agroturystycznego, czyli jak zachęcić a nie zniechęcić i co zrobić z trudnym klientem, by nie wpaść w sieć kłopotów”.


Warsztaty odbywają się w godz. Od 9.00 do 16.00. Podczas każdego ze spotkań zaplanowano udział 40 osób. Fot. STI


Uczestnicy warsztatów bardzo aktywnie brali udział w prowadzonych zajęciach.
Fot. STI


Fot. STI


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009