Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

GOSPODARZE WIEDZĄ JUŻ JAK „ŁAPAĆ” TURYSTÓW W SIEĆ

28.11.2012

Co trzecie gospodarstwo agroturystyczne reprezentowane było podczas warsztatów dla właścicieli wielkopolskich gospodarstw  agroturystycznych w ramach projektu „Agroturystyka – współpraca w sieci”.  Cykl pięciu spotkań w subregionach zorganizował Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Bezpłatne warsztaty dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych z regionu, których organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, odbywały się po to, by przekonać uczestników spotkań jak ważna jest współpraca w sieci.
- Chcemy zachęcać Wielkopolan do tego, by nawiązywali współpracę pomiędzy pojedynczymi gospodarstwami i tworzyli wspólną ofertę, budując tym samym silną markę swojej gminy, subregionu, a przez to całej Wielkopolski -  mówi Emilia Dunal, Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Cieszy nas tak duże zainteresowanie warsztatami i to, że ich uczestnicy wysoko ocenili ich wartość merytoryczną.
Każdy z warsztatów podzielony był na cztery części. Nie zabrakło więc informacji z zakresu przygotowania i doboru materiałów promocyjnych, podstawowych zasad prowadzenia stron internetowych, budowy biznesplanów, zasad tworzenia sieci agroturystycznej i budowy marki oraz obsługi klienta. Właściciele gospodarstw agroturystycznych oprócz niezbędnej wiedzy otrzymali pod koniec zajęć ankiety do wypełnienia. W ankietach określić mogli m.in. jakiego wsparcia oczekują ze strony Urzędu Marszałkowskiego oraz jaką rolę w promocji województwa pełni agroturystyka.
- Po wstępnym przeanalizowaniu ankiet wiemy, jakie oczekiwania wobec samorządu województwa mają właściciele gospodarstw agroturystycznych. Część z tych uwag dotyczy m.in. częstszego organizowania podobnych spotkań z zakresu m.in. marketingu, promocji produktów regionalnych czy rozpowszechnienia wiedzy o atrakcjach turystycznych - mówi Tomasz Bugajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Właściciele gospodarstw oczekują też tego, by Wielkopolska częściej reklamowała się w ogólnopolskich mediach, by nasz region, podobnie jak np. Mazury kojarzył się z pięknymi jeziorami czy podobnie jak Małopolska - z atrakcjami turystycznymi. Postaramy się wspólnie sprostać oczekiwaniom mieszkańców naszego województwa.
Poprzez swoje działania Samorząd chce przekonać osoby zajmujące się obsługą turystów, że sieć agroturystyczną budować mogą nie tylko same gospodarstwa, ale też Lokalne Grupy Działania, samorządy czy organizacje pozarządowe.
- Chcę jeszcze raz podkreślić, że wspólne działania i przemyślana oferta to przede wszystkim atrakcyjny produkt turystyczny i budowa konkurencyjności całego regionu oraz silny impuls do rozwoju - dodaje T. Bugajski.
Projekt „Agroturystyka – współpraca w sieci” realizowany jest w ramach Planu Działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Wielkopolskiego na lata 2012-2013. Choć w tym roku nie zaplanowano już więcej spotkań, to jednak samorząd postanowił ogłosić konkursy z atrakcyjnymi nagrodami dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Jeden z konkursów pt: „Moje agro-gospodarstwo, moja Unia” przeznaczony jest dla tych, którzy z pomysłem i sukcesem wykorzystali pieniądze europejskie. Drugi konkurs pt. „Agroturystyka w sieci. Mamy plan” przeznaczony dla jest grup gospodarstw, lokalnych grup działania i samorządów, które razem przygotują plan budowy i działania sieci agroturystycznej.
- Regulaminy konkursów znaleźć można na stronie www.wielkopolskie.ksow.pl w zakładce  „Agroturystyka” – wyjaśnia E. Dunal. – Chcemy zachęcić wszystkich do wzięcia udziału, tym bardziej, że w każdym z konkursów przewidziano nagrody o wartości nawet 10 tysięcy złotych. W obu konkursach liczy się przede wszystkim dobry pomysł i to jaki wspływ na rozwój lokalnej turystyki ma dane gospodarstwo czy sieć gospodarstw.
Wyniki obu konkursów znane będą w pierwszej połowie przyszłego roku.  Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.wielkopolskie.ksow.pl lub na http://www.facebook.com/agroturystykawielkopolska.

 Fot. STI

Fot. STI

Fot. STI

Fot. STI


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009