Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konkursy w ramach projektu "Agroturystyka - współpraca w sieci" rozstrzygnięte

27.06.2013

W piątek 21 czerwca br., na terenie restauracji OAZA nad Jeziorem Strzeszyńskim odbyła się Gala Agroturystyczna, podczas której poznaliśmy laureatów pierwszej edycji konkursów skierowanych do wielkopolskich gospodarstw agroturystycznych i wielkopolskich mediów, ogłoszonych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Nagrody w postaci czeków i pamiątkowych dyplomów wręczyli Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Tomasz Bugajski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Ideą przewodnią projektu „Agroturystyka – współpraca w sieci”, zapoczątkowanego jesienią 2012 roku jest WSPÓŁPRACA. Celem Samorządu Województwa było m.in. zachęcenie właścicieli pojedynczych gospodarstw agroturystycznych do tworzenia i rozwoju lokalnych „sieci”, wspierających się, tworzących wspólne oferty i kampanie promocyjne.

Ukoronowaniem różnorodnych działań realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego od zeszłego roku były trzy konkursy.
Pierwszy z nich „Moje Agro-gospodarstwo, Moja Unia” skierowany był do właścicieli gospodarstw agroturystycznych, które pozyskały i z sukcesem wykorzystały Fundusze Unii Europejskiej, a jego celem – wyróżnienie najciekawszych zmian dokonanych w wielkopolskich gospodarstwach agroturystycznych dzięki środkom unijnym.
Komisja Oceniająca nominowała 6 projektów, a laureatami są:
I miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo w Dolinie”, Dąbrówka Kościelna, Kiszkowo (nagroda o wartości 10.000,00 zł)
II miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne „Wojciechówka”, Pakosław (nagroda o wartości 6.000,00 zł)
III miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne „Willa OLA”, Giewartów, Ostrowite (nagroda o wartości 4.000,00 zł)
Ponadto, wyróżnienie otrzymało Gospodarstwo Agroturystyczne Anny i Romualda Cemel z Łobżenicy.

Celem drugiego konkursu „Agroturystyka – współpraca w sieci. Mamy Plan” było wyróżnienie najciekawszych planów na budowę i rozwój sieci agroturystycznych oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi gospodarstwami agroturystycznymi, a także zainteresowanie właścicieli gospodarstw agroturystycznych budową i rozwojem lokalnych sieci agroturystycznych.
Komisja Oceniające nominowała 4 projekty, a wybrano:
I miejsce – „Plan rajdów konnych z wykorzystaniem potencjału grupy gospodarstw agroturystycznych i walorów turystycznych powiatu chodzieskiego i powiatów ościennych” (nagroda o wartości 10.000,00 zł). Współpracę nawiązało 7 gospodarstw, a koordynatorem inicjatywy jest Lidia Woźniczka z Szamocina.
II miejsce – „Plan utworzenia i działania lokalnej sieci agroturystycznej „Doliną Prosny ze stacji Bukownica do Końca Świata” (nagroda o wartości 7.000,00 zł). Współpracę nawiązało 9 gospodarstw agroturystycznych, a koordynatorem inicjatywy jest Zofia Idczak z Racławic.
III miejsce – „Plan budowy sieciowego produktu turystyki wiejskiej Karczma Kaliska – Na Skraju Imperium – historyczna podróż w Krainie Nocy i Dni” (nagroda o wartości 5.000,00 zł). Współpracę nawiązały 3 gospodarstwa agroturystyczne, a koordynatorem inicjatywy jest Janusz Nowak z Cekowa.
Dodatkowo, wyróżnienie za „Plan utworzenia i działania sieci agroturystycznej właścicieli obiektów noclegowych położonych wokół Jeziora Powidzkiego”, w ramach którego współpracę nawiązały 3 gospodarstwa agroturystyczne, otrzymał koordynator inicjatywy - Lesław Rogalski z Giewartowa (Ostrowite).
Ponadto, Komisja Oceniająca zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia dla Ireny Wojciechowskiej z Międzychodu za całokształt działań i aktywność w obszarze rozwoju i promocji wielkopolskiej agroturystyki. Pani Irena Wojciechowska jest również koordynatorem „Planu utworzenia Szlaku Zbójeckiego Puszczy Noteckiej”, w ramach którego współpracuje 7 gospodarstw agroturystycznych.

Ostatni z konkursów skierowany był do dziennikarzy radiowych, prasowych
i telewizyjnych publikujących materiały w mediach wielkopolskich oraz do dziennikarzy serwisów internetowych, a jego celem było wyróżnienie najciekawszych materiałów dotyczących rozwoju i promocji wielkopolskiej agroturystyki oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi gospodarstwami agroturystycznymi i tworzenia przez nie „sieci” współpracy.
Komisja Oceniająca nominowała 2 projekty i przyznała:
I miejsce za reportaż „AGRO-SIEĆ” - Krzysztof Sadowski z Radia Merkury (nagroda o wartości 5.000,00 zł).
II miejsce za reportaż „Wakacje w agroturystyce” przyznano Wojciechowi Chmielewskiemu także z Radia Merkury (nagroda o wartości 3.000,00 zł).
Za udział w konkursie wyróżniono również Tomasza Wojciechowskiego z TV PROART z Ostrowa Wielkopolskiego.

Gala Agroturystyczna stanowiła podsumowanie realizacji pierwszego etapu kompleksowego programu rozwoju i promocji agroturystyki i turystyki wiejskiej
w Wielkopolsce.
Wydarzeniem towarzyszącym Gali były Targi Agroturystyczne - platforma informacyjno-promocyjna dla gospodarstw agroturystycznych – podczas których swoją ofertę prezentowały wielkopolskie gospodarstwa agroturystyczne.
Była to również okazja do wymiany doświadczeń i prezentacji dobrych praktyk.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009