Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wiklinowa zabudowa wyróżniała Wielkopolskę na tle innych województw podczas Targów AGROTRAVEL 2014

23.04.2014

Stoisko promujące potencjał  turystyczny wielkopolskiej wsi - wykonane z wikliny , innowacyjne i interaktywne -  zdobyło drugie  miejsce i statuetkę Srebrnego Koguta w konkursie na najciekawszą ekspozycję podczas targów AGROTRAVEL 2014. Tym samym Wielkopolska powtórzyła  swój sukces z   2012 roku.  Warto przypomnieć, że zwycięstwo w 2013 roku zapewniło Wielkopolsce prestiżową pozycję Regionu Partnerskiego w bieżącej, szóstej edycji kieleckiej imprezy, która odbyła się w dniach 11 – 13 kwietnia 2014 roku.

Szczególna rola jaka przypadła w tym roku Wielkopolsce jest wyrazem uznania dla działań promocyjnych regionu, docenieniem jego osiągnięć w branży agroturystyki i turystyki wiejskiej. Jako Region Partnerski Wielkopolska znalazła się w centrum zainteresowania zarówno mediów, jak i targowych gości.

W otwarciu VI Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL i międzynarodowej konferencji pt. „Turystyka wiejska bez granic” uczestniczyli marszałkowie i członkowie zarządów kilkunastu polskich województw, którzy brali udział w Konwencie Marszałków Województw RP, odbywającym się pod świętokrzyską prezydencją.

Ponad 150m2 stoisko promocyjne Wielkopolski - zaprojektowane i wykonane z drewna i wikliny przez Stowarzyszenie Wikliniarzy i Plecionkarzy Polskich z Nowego Tomyśla - przez trzy targowe dni tętniło życiem. Barwna ekspozycja, liczne pokazy i warsztaty przyciągały gości targowych, wabionych także ludową muzyką i zapachami regionalnych przysmaków. Reprezentanci pięciu lokalnych grup działania, gospodarstw agroturystycznych, w tym laureatów konkursów „Agroturystyka – współpraca w sieci” oraz Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej z Mniszek, prezentowali różnorodną ofertę wielkopolskiej agroturystyki oraz bogate dziedzictwo kulturowe i kulinarne regionu. Prezentacjom towarzyszyły warsztaty wypiekania chleba, lepienia pierogów, wybijania monet, haftu regionalnego, wyplotu z wikliny oraz pokazy: ginących zawodów, filetowania pstrągów, rzeźbienia, a także bardzo atrakcyjne przejażdżki bryczką.  A że do Wielkanocy było tuż, tuż, z masła powstawały baranki, z jajek barwne pisanki, z różnych kolorowych materiałów świąteczne dekoracje i palmy. Muzycznie reprezentowały region wielkopolskie zespoły folkowe i folklorystyczne: Zespół Folklorystyczny Marynia z Wronek, Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy z Kapelą „Po Zagonach” z Gminy Tarnowo Podgórne, Kapela „Zza Winkla”, Kapela z Orliczka.

Tegoroczną edycję AGROTRAVEL zwieńczyła uroczysta gala ze szczególnym udziałem Wielkopolski jako Regionu Partnerskiego oraz Ukrainy (Obwodu Winnickiego) jako Kraju Partnerskiego. Ponad 500 gości z Polski i z zagranicy podczas prezentacji promującej Wielkopolskę poznało atrakcje turystyczne regionu, a przy biesiadnym stole, przy muzyce m.in. kapeli Zza Winkla przekonało się, że Wielkopolska brzmi i smakuje wyśmienicie.

Podczas uroczystej gali zorganizowano stół z tradycyjnym jadłem wielkopolskim. Było to możliwe dzięki wsparciu gmin, producentów lokalnych, rolników oraz stowarzyszeń. Nie zabrakło lokalnych specjałów charakterystycznych dla okresu Świąt Wielkanocnych m.in. wędlin, pasztetów różnego rodzaju, jajek przepiórczych, serów, konfitur, miodów, dżemów, ogórków, mazurków, bab wielkanocnych i placków, a także wypiekanego, tradycyjnego chleba ze smalcem.

Targi AGROTRAVEL wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń, w których uczestniczy Województwo Wielkopolskie. Organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, są najważniejszą imprezą wystawienniczą w Polsce, integrującą branżę turystyczną z obszarów wiejskich Polski i Europy. Stanowią też platformę wymiany doświadczeń oraz centrum spotkań partnerów do współpracy w zakresie budowania i rozwoju markowych i sieciowych produktów turystyki wiejskiej.

- Po raz kolejny mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tak prestiżowym wydarzeniu jakim są Międzynarodowe Targi AGROTRAVEL w Kielcach – mówi Tomasz Bugajski, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - Jako Region Partnerski, Wielkopolska udowodniła swój profesjonalizm w organizacji wydarzenia oraz pokazała swoją turystyczną atrakcyjność. 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009