Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Turystyczne uroki i dorobek wielkopolskich wsi

04.05.2015

Kolejny raz województwo wielkopolskie odniosło sukces na międzynarodowych targach AGROTRAVEL w Kielcach.  
 
Samorząd województwa wielkopolskiego, który  zaprezentował wicemarszałek Krzysztof Grabowski, przygotował swoje stoisko podczas VII edycji Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL, odbywających się w Kielcach od 10 do 12 kwietnia.

Najciekawsza aranżacja

Stoisko promocyjne województwa o powierzchni 120 m2 wykonano z wykorzystaniem elementów z drewna i wikliny. Aranżacja ekspozycji i interaktywne działania w postaci warsztatów i pokazów oferowanych przez wystawców reprezentujących nasz region zostały docenione nie tylko przez odwiedzających targi, ale również przez komisję konkursową. Województwo wielkopolskie zajęło pierwsze miejsce w kategorii stoisk wielkopowierzchniowych.

Tradycja i dziedzictwo kulinarne
    
Podczas kieleckich targów pięć lokalnych grup działania: LGD Puszcza Notecka,LGD Dolina Noteci, LGD Solidarni w Partnerstwie, LGD Kraina Trzech Rzek oraz LGD 7 Kraina Nocy i Dni zaprezentowało ofertę wypoczynkową znajdujących się na ich terenie gospodarstw agroturystycznych. Oprócz propozycji spędzenia wolnego czasu na wielkopolskiej wsi i atrakcji dla turystów, przygotowano też dla odwiedzających targi liczne pokazy i warsztaty.

Przedstawiciele obiektu agroturystycznego „Olandia – Kraina Wypoczynku i Konferencji” zachęcali odwiedzających stoisko do wspólnego wypiekania i dekorowania ciasteczek i babeczek. Natomiast gospodarstwo „Polna 6” zaprezentowało profesjonalne filetowanie wędzonego pstrąga, a miłośników kultywowania tradycji wielkanocnych zaproszono na warsztaty wyrabiania baranków z masła oraz ozdabiania jajek gorącym woskiem.

Właściciele gospodarstwa „Sycyn pod Lipą” raczyli gości targowych słynnym sycyńskim chlebem, a wraz z najmłodszymi wypiekali bułeczki i figurki chlebowe. Odwiedzający wielkopolskie stoisko mieli również wyjątkową okazję do wzięcia udziału w warsztatach wyplatania koszyków z wikliny w towarzystwie Macieja Pawlaka, mistrza plecionkarstwa z Nowego Tomyśla oraz wykonania własnych glinianych dzbaneczków wraz z garncarzem z pracowni garncarskiej rodziny Dzieciątkowskich.

Wśród propozycji znalazły się również pokazy druków ludowych prowadzone przez Izbę Historyczno-Regionalną oraz warsztaty wykonania breloczków gipsowych z odciskiem palca, malowania toreb ekologicznych czy robienia zakładek do książek według własnych kreacji z udziałem Pań z gospodarstwa „Luliraj”. „Karczma Kaliska” prezentowała ofertę gospodarstwa łączącą dziedzictwo kulinarne, promocję zdrowia z różnymi formami rekreacji.  

Ponadto, na scenie zaprezentowały swój repertuar wielkopolskie zespoły: Zespół z Kociny, Zespół Folklorystyczny „Liskowianie” i Kapela Ludowa „Liskowianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Gorzyczanie” wraz z Kapelą Furmany z Gorzyc Wielkich.

Atrakcją, która wzbudzała bardzo duże zainteresowanie wśród gości targowych, był pokaz tworzenia rzeźby orła w wykonaniu Eugeniusza Tacika – rzeźbiarza z Binina. Rzeźba została przekazana przez Krzysztofa Grabowskiego w prezencie marszałkowi województwa świętokrzyskiego.  

„Z przyjemnością uczestniczyłem w tegorocznych targach AGROTRAVEL i z wielkim zaszczytem odebrałem nagrodę. Zwycięstwo w konkursie na najciekawsze stoisko jest wyrazem uznania dla codziennej pracy i społecznych inicjatyw podejmowanych przez lokalne grupy działania oraz gospodarstwa agroturystyczne. Bez ich udziału i zaangażowania nie moglibyśmy zaprezentować turystycznego potencjału tkwiącego w wielkopolskiej wsi i jej mieszkańcach” – tak swoje słowa podziękowania wyraził uczestnikom targów  Krzysztof Grabowski.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009