Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wakacyjne „pole do popisu”

20.07.2015

Dwie uczestniczki szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego z gminy Krobia w powiecie gostyńskim, odkryły dla siebie nowe „pole do popisu”. Tym razem we współpracy z mieszkankami gminy Krobia zorganizowały wakacyjne zajęcia dla grupy dzieci. Oto jak same piszą o  swojej kolejnej inicjatywie. Do ciekawej relacji z wakacji załączyły też kilka zdjęć.

Wakacje w stodole

Jesteśmy grupą ludzi z gminy Krobia, którzy urodzili się na wsi lub do niej przybyli albo po prostu ją kochają. Chcieliśmy naszym dzieciom pokazać wieś, która nie stawia barier i ograniczeń, ale jest miejscem twórczym, pięknym i kreatywnym. Chcemy też integrować środowisko lokalne - to złożone, jak się mówi na Biskupiźnie - z drzew, krzoków i ptoków, czyli ludzi mieszkających tu od pokoleń, od urodzenia i tych, którzy teraz się na nią przeprowadzili. Nazwaliśmy się "POLE do popisu" i postanowiliśmy działać. Dzięki dotacji z Programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, której program realizuje Akademia Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Dziecko, otrzymaliśmy wsparcie finansowe  i Działamy Lokalnie.
Pierwszym etapem były lipcowe warsztaty plastyczne w wiejskiej stodole. Ponad 30 uczestników każdego ranka stawiało się w biskupiańskiej stodole w Żychlewie, gotowych do zabawy i pracy. Przygotowaliśmy sobie nakrycia głowy - malowane farbami do tkanin chusty i opaski na kapelusze,  w których przemierzaliśmy polne drogi. Wspólnie ruszyliśmy na poszukiwanie talizmanów i wspólnie uciekaliśmy przed letnim deszczem.  Dzieci rozpoznawały rosnące na polach zboża i kwiaty, a także zaglądały do nory lisa w tzw. "wąwozie".  Znalezione podczas spaceru kamienie za sprawą farb i fantazji uczestników zmieniły się w talizmany szczęścia i wspaniałe wakacyjne pamiątki. Poznawaliśmy zabawy dawne, kroczyliśmy ścieżką zmysłów, przedzieraliśmy się przez wielką pajęczynę i układaliśmy wielkoformatowe puzzle.
Plener malarski był tematem przewodnim trzeciego dnia naszych wakacji w stodole. Poznawaliśmy techniki malowania farbami olejnymi na płótnie i takie zagadnienia jak dal, perspektywa, plan pierwszy itp. Uczestnicy warsztatów zgłębiali malarstwo w całkowitym skupieniu i z uwagą słuchali Pani Magdaleny Korniłowicz, która była ich instruktorem. A co się robi na wsi kiedy pada deszcz? Snuje się opowieści i spędza czas w dobrym towarzystwie. Nasza stodoła przemieniła się w miejsce pełne magii za sprawą dawnych legend o nazwach miejscowości z Biskupizny. Pani Magdalena Wojciechowska opowiadała a Pani Daria Andrzejewska dyrygowała najfajniejszą orkiestrą - "dzwiękonaśladowcami"! Uczestnicy zaopatrzeni w najróżniejsze instrumenty (m.in.tamburyna, grzechotki, dzwoneczki, bongos) naśladowali dzięki z legendy i oddawali klimat opowieści. Znaleźliśmy też ukryty przed laty w żychlewskiej stodole skarb - piękne czerwone korale dla każdej z dziewczyn, schowane głęboko pod słomą w starej walizce.  Nasza wyobraźnia została wspaniale pobudzona i udało się ją  wykorzystać przy malowaniu farbami akwarelowymi. Na zakończenie lipcowego cyklu warsztatów spotkaliśmy się w pracowni plastycznej Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Uczestnicy warsztatów poznali dwa ważne słowa: recykling i design, ponieważ bawiliśmy się w projektantów z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Dzięki kreatywności małych twórców powstały ramki do zdjęć z wakacji. Każdego dnia o nasze brzuszki dbały mamy i bacie uczestników. Zajadaliśmy więc placki, babeczki, gofry, galaretki, leguminy, pizzę, pieczoną kiełbaskę i sałatki. Wszystko smakowało wybornie, bo przygotowane w domu i jedzone na świeżym powietrzu. Wspaniałe spotkania w stodole zaowocowały przyjaźnią wśród uczestników i prowadzących. Dziękując wszystkim za wspólną, lipcową aktywność, życzymy wspaniałych wakacji i nie możemy się już doczekać sierpniowego spotkania i pracy ze słomą.
Grupa "POLE do popisu", która wykonała także poniżej zamieszczone zdjęcia.

Zdjęcia 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8.

Lubimy twórcze wyzwania

"POLE do popisu" to spora grupa osób, o wielu talentach i sporej dawce społecznie użytecznej energii. Poznaliśmy się już dość dobrze i jeszcze razem popracujemy nie raz. Chcemy wam powiedzieć, że pomysł na twórcze warsztaty zrodził się w naszych głowach -Darii Andrzejewskiej i Magdaleny Wojciechowskiej, ale tylko dlatego, że żyjemy na Biskupiźnie z tak wspaniałymi ludźmi. Każda z nas od wielu lat rysuje, maluje i tworzy. Ale dopiero dzięki wspólnej pracy i przyjaźni udało nam się ten twórczy potencjał wykorzystać. Dlatego tak ważne jest dla nas by pokazywać innym - szczególnie najmłodszym, że w życiu warto się rozwijać, próbować nowych rzeczy i mieć przyjaciół. Dziś prowadzimy wspólnie zajęcia edukacyjne: "Magiczną podróż po Biskupiźnie i "W krainie legend" w Starym Gostyniu. Współpracujemy z Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi,  Akademią Umiejętności w Krobi, Krainą Orla Białego,  Europejską Akademią Sołtysa, LGD Gościnną Wielkopolską ,Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Gminą Krobia, a teraz także Stowarzyszeniem Dziecko i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Tworzymy rękodzieło: malujemy na porcelanie, tkaninie, kamieniach, drewnie, szyjemy, projektujemy, fotografujemy i aranżujemy przestrzeń która nas otacza. Lubimy uczyć się nowych rzeczy i po prostu cieszyć życiem. Prywatnie, obie jesteśmy rodzicami mniejszych i większych, ale bardzo twórczych maluchów. Każda z nas relaksuje się na swój ulubiony sposób, Daria uwielbia dalekie i bliskie podróże oraz chwile ciszy z dobrą książką i filiżanką kawy, Magda to nieustanna twórczyni, która ostoję spokoju ma w swojej pracowni na poddaszu.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009