Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Największy w Polsce zlot miłośników zabytkowego sprzętu rolniczego.

27.08.2015

Tysiące kolekcjonerów odwiedziło Wilkowice w Gminie Lipno, gdzie w  dniach 22 – 23 sierpnia 2015 roku odbywał się XIV Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka.

Festiwal jest imprezą rodzinną o charakterze edukacyjnym. Wydarzenie co roku przyciąga do Wilkowic wielbicieli zabytkowych maszyn rolniczych w każdym wieku. Zwiedzający podczas dwudniowej imprezy mogą obejrzeć kolekcje starych ciągników i maszyn rolniczych z całej Polski,a także Europy. W tym roku po raz pierwszy do grona wystawców dołączyli kolekcjonerzy z Węgier i Słowacji.
 
Warto przypomnieć, że pierwszy Festiwal odbył się  w 2002r. z inicjatywy mieszkańca Gminy Lipno Pana Jerzego Samelczaka, pasjonata starych maszyn rolniczych. Ten coroczny zjazd hobbystów stał się jedyną wystawą rolniczą w Europie Wschodniej, która ma decydujący wpływ na odnawianie i tworzenie kolekcji zabytkowych  maszyn i urządzeń rolniczych.

W tegorocznej edycji wzięło udział 140 wystawców, którzy zaprezentowali blisko 260 sztuk maszyn rolniczych, w tym 172 sztuk ciągników.  Wystawę obejrzało ponad 20 tysięcy zwiedzających. Sympatycy dawnej techniki rolniczej mogli obejrzeć m.in. stare traktory, młockarnię, silniki stacjonarne i inne zabytkowe maszyny.

 

Imprezę uatrakcyjniły liczne konkurencje, które ukazywały dawną pracę na wsi m.in. zbiór zboża i młocenie, orka, „Odpalanie bumbaja” czy „Odpalanie korbą”.  

 

Paradę starych maszyn „poprowadziła” lokomobile parowa wyprodukowana w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu. Pokaz i przejazd przez teren imprezy zabytkowej lokomobile wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród odwiedzających wystawę.

Impreza była także okazją do przyznania prestiżowej nagrody „Kolekcjoner Roku” Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który objął honorowy patronat nad Festiwalem.   


 
Wydarzenie było współfinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem projektu jest wspieranie lokalnego rozwoju gospodarczego wsi, kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego, popularyzacja wiedzy o tradycjach rolniczych, wymiana doświadczeń i zainteresowań zbieraniem, restaurowaniem i kolekcjonowaniem zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych.  Wydarzenie przyczynia się do ochrony oraz zachowania kultury ludowej i tradycji dawnej pracy na wsi. Dzięki temu przedsięwzięciu młode pokolenia poznają ewolucyjne zmiany zachodzące w rolnictwie na przełomie wieków.   A Miejscowość Wilkowice i Gmina Lipno stały się rozpoznawalne na mapie Polski.   Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009