Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Święto wielkopolskiego mleczarstwa

27.08.2015

Masło, twarogi, sery, jogurty, kefiry i maślanki o różnych smakach i w kolorowych opakowaniach królowały na stoiskach siedmiu wielkopolskich mleczarń podczas Wielkopolskiego Święta Mleka w Powiecie Kolskim, które odbyło się 22 sierpnia w Kole. Organizatorami wydarzenia byli Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Powiat Kolski i Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
 
Tradycyjne od wielu lat pod koniec sierpnia z inicjatywy OSM Koło odbywa się wydarzenie podczas którego promowane są produkty mleczarskie, a także ich spożycie jako zawierających bardzo ważne dla życia i zdrowia człowieka składniki. Oferta mleczarń jest coraz bardziej atrakcyjna pod względem wyglądu, a także różnorodności i smaku produktów, wytwarzanych w zakładach mleczarskich wyposażonych w nowoczesne urządzenia i linie produkcyjne. OSM w Kole, znana jest na rynku ze znakomitego serka wiejskiego i masła. Sztandarowym produktem eksportowym kolskiej mleczarni jest mleko w proszku. Kolska Spółdzielnia Mleczarska, jeden z największych pracodawców w powiecie, obchodziła w bieżącym roku 85. lecie działania. Wielkopolskie Święto Mleka, była znakomita okazją, by uczcić ten ważny jubileusz.

Podczas sobotniego Święta, które odbywało się w plenerze, na terenie stadionu w Kole,  licznie przybyli mieszkańcy Koła i okolic mogli spróbować znakomitych produktów mleczarskich. Kolska mleczarnia zaprosiła uczestników wydarzenia do udziału w licznych quizach, w których nagrodami były wyroby mleczarskie.

Ogromnym zainteresowaniem wszystkich przybywających na stadion uczestników Święta cieszył się pokaz tradycyjnego, ręcznego wyrobu masła w wykonaniu trzech pań ze Stowarzyszenia „Szansa dla Trzebienia” z Gminy Łęka Opatowska. Do degustacji masła z wiejskim chlebem ustawiała się długa kolejka chętnych.

Kolejną mleczną atrakcją i okazją do degustacji, tym razem, wiejskiego serka, była profesjonalnie zorganizowana próba bicia rekordu Polski w jednoczesnym jedzeniu wiejskiego serka. Nikogo nie zdziwił fakt, że rekord został pobity, bo jednocześnie jadło serek 1809 osób.  

Organizatorzy zadbali też o artystyczne atrakcje. Na scenie wystąpił zespół folklorystyczny „Nadnerzanki” z Dąbia, zagrała Kolska Orkiestra Dęta, nagradzana za swe występy, także na europejskich konkursach. Niewątpliwą atrakcją, która przyciągnęła tłumy uczestników był wieczorny występ  zespołu „Golec uOrkiestra”.

Wielkopolskie Święto Mleka w Powiecie Kolskim to ważne wydarzenie dla wielkopolskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Obydwa obszary gospodarki i życia społecznego są w centrum zainteresowania Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Uczestnictwo Krzysztofa Grabowskiego Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego i Wojciecha Jankowiaka Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Marzeny Wodzińskiej Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, była dowodem na troskę o rozwój obszarów wiejskich.  Dla przedstawicieli Samorządu Województwa Wielkopolskiego była to okazja do prowadzenie rozmów na temat stanu rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, którego znaczącym uczestnikiem jest mleczarstwo.

Święto było także okazją do spotkania mleczarzy i rolników - spółdzielców współpracujących ze sobą od wielu lat i tworzących bardzo spójny łańcuch żywnościowy.
 


 

                                                                                                                                                                                  


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009