Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyplatali kosze i życie

28.08.2015

Po raz trzeci w dniach 21 do 23 sierpnia 2015 roku Nowy Tomyśl stał się stolicą światowego wikliniarstwa i plecionkarstwa. Wszystko to za sprawą III Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, który odbył się pod hasłem „Tutaj ludzie wyplatają swoje życie”. Organizatorem Festiwalu było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy.  
Nowotomyski Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa to wydarzenie znane i cenione w plecionkarsko-wikliniarskim świecie. Na trzecią jego edycję przyjechali uczestnicy z 61 państw z pięciu kontynentów kuli ziemskiej. Było barwnie i interesująco, tak jak zapowiadali organizatorzy.
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu był IV Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski o Grand Prix Festiwalu, który odbył się w pięciu kategoriach. Grand Prix zdobył przedstawiciel Francji  za „Komplet koszy okrągłych”.
By umiejętności plecionkarskie, jako najbardziej pierwotna i bliska naturze umiejętność była podtrzymywana w społeczeństwie, podczas festiwalu otwarte zostało wiklinowe przedszkole, w którym zajęcia poprowadzili profesjonaliści. Każde dziecko, które przyszło do przedszkola, pod fachowym okiem w kilkadziesiąt minut mogło stworzyć swoje własne, wiklinowe dzieło, nabywając podstawy umiejętności plecionkarskich. To była zabawa, ale także ważny trening kształtowania postaw społecznych opartych na poszanowaniu pracy ludzkich rąk.
Plecionkarstwo to ważna, manualna umiejętność, która może być wykorzystywana w terapii osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wikliniarskie warsztaty dla osób niepełnosprawnych były jednym z punktów Festiwalu, a sytuacja społeczna polskich plecionkarzy, twórców ludowych i rękodzielników znalazła się w programie niedzielnego forum dyskusyjnego „Plecionkarstwo w kontekście społecznym”.
Festiwal rozpoczął się barwnym korowodem, który wyruszył spod wiklinowego Kosza- symbolu Nowego Tomyśla, wyplecionego dla uczczenia początku nowego tysiąclecia, który swymi rozmiarami pobił rekord Guinessa. Kolejny rekord zapisany w księdze Guinessa, to 1037- metrowy wiklinowy warkocz wypleciony przez plecionkarzy z Nowego Tomyśla i gmin partnerskich. Wił się on ulicami Nowego Tomyśla, połączył Największy Wiklinowy Kosz Świata i miasteczko festiwalowe.    
Uczestnicy Festiwalu, ale także licznie zgromadzona na odbywającym się jednocześnie święcie miasta „Jarmarku Chmielo-Wikliniarskim” publiczność, mogła zobaczyć festiwalowe wystawy: prezentację tradycyjnego plecionkarstwa hiszpańskiego, wystawę prac Jędrzeja Stępaka, znanego na świecie artysty, którego ulubionym tworzywem jest wiklina. Obowiązkowym punktem programu była też międzynarodowa wystawa, przygotowana w bieżącym roku w partnerstwie z instytucjami norweskimi pod znanym z poprzednich edycji tytułem „Viva basket”. Wystawa ta ukazywała dorobek światowego plecionkarstwa, ale przyczyniła się także do realizacji konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w zakresie realizacji strategii rewitalizacji plecionkarstwa jako dziedziny rzemiosła.
Wystawa wikliny, produktów przetworzonych oraz sprzętu do zbioru i obróbki wikliny pod nazwą „Agro Wiklina” dedykowana była przede wszystkim plantatorom i plecionkarzom utrzymującym się na co dzień  z wikliny.
Naturalny surowiec jakim jest wiklina i plecionkarstwo jako rzemieślnicza umiejętność, wpisujące się w dziedzictwo kulturowe ludzkości, znakomicie współgrają z lokalnym dziedzictwem kulinarnym. Członkinie dziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu nowotomyskiego przygotowały na otwarcie Festiwalu poczęstunek dla gości i uczestników. Wśród lokalnych przysmaków nie zabrakło gziku ze szczypiorkiem, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, szneki z glancem i drożdżowego placka z rabarbarem. Przygotowanie tradycyjnego poczęstunku zostało dofinansowane w ramach realizacji Planu Operacyjnego Sekretariatu Regionalnego KSOW na lata 2014 – 2015.
Festiwal zakończył się, uczestnicy i goście pełni wrażeń i inspiracji wrócili do swych domów i codziennych zajęć. Wspomnienia z pewnością na długo pozostaną w pamięci. A organizatorzy Festiwalu zadbali również o to, by do festiwalowych wydarzeń można było wrócić nawet z najdalszego zakątka ziemi. Dzieje się to dzięki aplikacji Nowy Tomyśl VR w Google Play. Wydarzenia Festiwalu można w wirtualnej rzeczywistości oglądać za pomocą zdjęć i filmów sferycznych.
Tak oto tradycja, dziedzictwo kulturowe, umiejętności rękodzielnicze plecionkarzy splotły się w III Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa z nowoczesną technologią.   

zdjęcia 2; 3; 4; 5; 6; 7;


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009