Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wielkopolska na Dożynkach Prezydenckich w Spale

17.09.2015

Gospodarzem dorocznego święta plonów i rolników, które odbyło się w Spale w dniach 12-13 września br., był Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką,

Na wielkopolskim stoisku Prezydencką Parę powitał Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, a następnie zaprosił do degustacji najlepszych regionalnych produktów, wśród których nie mogło zabraknąć tradycyjnego świętomarcińskiego rogala. Kosztowaniu smakołyków towarzyszyła rozmowa na temat naszego regionu i wyzwań przed nim stojących.

Wielkopolska po raz kolejny zaprezentowała bogactwo rolnictwa, naturalnych produktów przetwórstwa rolno-spożywczego wysokiej jakości oraz dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi. Nasze przestronne stoisko w Miasteczku Regionów, wykonane z wikliny i drewna, wzbudzało ogromne zainteresowanie wśród dożynkowych gości i odwiedzających, których witali m. in. Olendrzy z Prusimia oraz piekarz z Sycyna.

Duża różnorodność smaków i zapachów obecnych na wielkopolskim stoisku była możliwa dzięki współpracy z Lokalnymi Grupami Działania: Krainą Trzech Rzek, Puszczą Notecką, Wielkopolską Wschodnią i LGD Solidarni w Partnerstwie, a także Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Kole.
Degustacjom wielkopolskich przysmaków i licznym rozmowom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego KALINA z Blizanowa, który zaśpiewał także dla Pary Prezydenckiej i wystąpił na dożynkowej scenie.

Po raz kolejny Wielkopolska, nie tylko dzięki okazałej i smacznej prezentacji naszego potencjału i dziedzictwa, zagościła w rozmowach i myślach wielu osób.
Starostą tegorocznych Dożynek Prezydenckich był Jarosław Wanga, rolnik z gminy Opatówek w powiecie kaliskim, który został zgłoszony do pełnienia tej zaszczytnej funkcji wspólnie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Tradycją Dożynek Prezydenckich stała się już także prezentacja ceremoniału dożynkowego z udziałem Pary Prezydenckiej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „ŁANY” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.    
Natomiast wielkopolski wieniec dożynkowy został przygotowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, a obrzęd wieńcowy wykonał zespół ludowy z Nowej Wsi w Gminie Rozdrażew powiecie krotoszyńskim.

Wielkopolska prezentacja na Dożynkach Prezydenckich w Spale została zorganizowana w ramach Planu Operacyjnego na lata 2014-2015 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020.

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009