Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wizyta Lokalnej Grupy Działania z Wielkopolski w Brukseli

30.11.2015

Podczas tegorocznej edycji Dnia Świętego Marcina w Brukseli, tradycyjne produkty regionalne z Wielkopolski zaprezentowała „Turkowska Unii Rozwoju” - Lokalna Grupa Działania obejmująca 9 gmin ze wschodniej Wielkopolski.

W ramach przyjazdu do Belgii, grupa spotkała się również z Andrzejem Grzybem - wielkopolskim Posłem do Parlamentu Europejskiego oraz z przedstawicielami belgijskiej Lokalnej Grupy Działania, z którą rozmawiała na temat możliwości nawiązania współpracy. Wizyta została zorganizowana przez Biuro Wielkopolski w Brukseli oraz Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Tradycyjne produkty z Wielkopolski były jedną z atrakcji obchodów Dnia Świętego Marcina w Brukseli. Goście mieli okazję m.in. spróbować pierogów, regionalnych serów, wędlin, ciast oraz soków naturalnych. Członkowie TUR udzielali również informacji na temat atrakcyjności turystycznej wschodniej Wielkopolski.

Tego samego dnia, w Parlamencie Europejskim przedstawiciele LGD spotkali się z europosłem Andrzejem Grzybem, który opowiedział im o swojej działalności parlamentarnej w Brukseli oraz o możliwościach wsparcia Lokalnych Grup Działania. Każdy z uczestników wizyty miał także okazję do odbycia indywidualnej rozmowy z wielkopolskim eurodeputowanym.

Ostatnim punktem wizyty w Belgii było spotkanie z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania „Plattelandsloket” ze Wschodniej Flandrii.
Zaprosili oni członków wielkopolskiego stowarzyszenia do swojego ośrodka w Eeklo, gdzie przedstawili działalność grupy w zakresie promocji turystycznej regionu, aktywizacji klastów, edukacji oraz ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego. Inicjatywy podejmowane przez TUR zaprezentowała Magdalena Ciołek - Prezes wielkopolskiego LGD. Mówiła m.in. o organizowanych wydarzeniach kulturalnych, promocji zdrowej żywności i tradycyjnego rękodzieła, budowaniu współpracy międzypokoleniowej na szczeblu lokalnym, a także opracowanych przez LGD publikacjach dotyczących historii i kultury regionu oraz kuchni regionalnej. Spotkanie pokazało obu Lokalnym Grupom Działania, że istnieje zarówno wiele podobieństw dotyczących podejmowanych inicjatyw i stojących przed nimi wyzwań, ale również pole do dalszej współpracy i wymiany dobrych praktyk pomiędzy Flandrią i Wielkopolską.

Lokalne Grupy Działania funkcjonują w całej Unii Europejskiej są współfinansowane ze środków osi Leader Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ich skład wchodzą przedstawiciele samorządów, sektora pozarządowego oraz gospodarczego. Celem działalności LGD jest aktywizacja społeczności na obszarach wiejskich i stymulowanie rozwoju za poziomie lokalnym. Wyjazd „Turkowskiej Unii Rozwoju” do Brukseli został zorganizowany przy wsparciu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW).                                                                                                                

Autor: Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Bruskeli


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009