Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

                    wielkopolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Targi Tour Salon 2016

19.02.2016

W połowie lutego na MTP odbyły się targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon. Stoisko wielkopolskie, zorganizowane przy współpracy samorządu województwa i LGD Krajna Złotowska, zaprezentowało walory turystyczne Wielkopolski, a zwłaszcza ziemi złotowskiej

Powiat złotowski to najdalej na północ wysunięta część województwa, położona wśród lasów i jezior, przyciąga ciekawą ofertą turystyczną niezależnie od grubości portfela. Przekonać się o tym mógł każdy, kto podczas targów Tour Salon między 12 a 14 lutego 2016r., odwiedził wielkopolskie stoisko. Dla gości przygotowano występy sportowo-artystyczne, warsztaty rękodzielnicze, konkursy wiedzy o lesie, koncerty muzyki ludowej oraz degustację lokalnych potraw, przyrządzonych przez koła gospodyń wiejskich z Zakrzewa, Tarnówki i Krzywej Wsi.

Wielkopolskie stoisko odwiedził jego organizator i gospodarz, wicemarszałek Krzysztof Grabowski, przywitany przez kapelę ludową „My są Tacy” z Krajenki. Wśród zaproszonych przez wicemarszałka gości znaleźli się prezes LGD Krajna Złotowska i jednocześnie wójt gminy Lipka Przemysław Kurdzieko oraz burmistrz Krajenki Stefan Kitela.

Ziemia złotowska dysponuje imponującym potencjałem turystycznym. Na atrakcyjność tego regionu składa się kilka aspektów, przede wszystkim walory przyrodnicze, ale też gościnność i pasja mieszkańców, nie wspominając już o znakomitej kuchni. Warto poznać tę część Wielkopolski i ludzi, którzy są prawdziwym skarbem Powiatu złotowskiego.– zachęcał Krzysztof  Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Podczas targów swoje umiejętności zaprezentował Mieszko Włodarczyk, półfinalista telewizyjnego programu „Mam talent!”, który przedstawił sztuczki z piłką koszykarską.

W sobotę 13 lutego 2016r. na stoisku gościliśmy m.in. Marzenę Wodzińską – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz gości z Belgii, Hiszpanii i Czech, zaproszonych przez dyrektor Departamentu PROW Izabelę Mroczek oraz dyrektora LGD Krajna Złotowska Marka Romańca. Na głównej scenie zaprezentował się m.in. zespół „KLIMAGIA” ze Złotowa.

Atrakcji przygotowanych przez złotowską LGD nie brakowało również w niedzielę 14 lutego. Przybyli na targi goście mieli okazję zobaczyć występy muzyczne, okraszone dużą dawką humoru, przeplatane krótkimi skeczami w wykonaniu złotowskiej kapeli podwórkowej „No To Cyk”. Na głównej scenie zaprezentował się też wielopokoleniowy zespół folklorystyczny „Krajniacy” z gminy Lipka.

Centralna część wielkopolskiego stoiska została przeznaczona na strefę warsztatów, gdzie każdy chętny, pod okiem Jolanty Surmy, mógł nauczyć się techniki artystycznego wyplatania sznurków, tzw. makramy. Stanisława Uszak pokazała jak wymyślne formy można nadać woskowi pszczelemu, z kolei Walenty Pawłowski zaprezentował tradycyjną metodę produkcji świeczek. Nie zabrakło także pokazów rzeźbiarstwa autorstwa Barbary Pikulik i Bronisława Suchego. Na wielbicieli aktywnej turystyki czekały warsztaty przygotowane przez Złotowski Korpus Ekspedycyjny. Ostatniego dnia targów (14 lutego 2016r.) odbywały się warsztaty garncarskie oraz wystawa produktów z gliny. Tego samego dnia osoby zainteresowane tematyką jeździecką poznały ofertę klubu jeździeckiego Grodno-Dwór.

Przez cały weekend pasjonaci świeżego, niepasteryzowanego piwa mogli spróbować trzech rodzajów złotego trunku, serwowanego przez właścicieli browaru „Poziomka”, najmniejszego browaru w Polsce. Natomiast wszelką wiedzą na temat ziemi złotowskiej służyli pracownicy biura LGD Krajna Złotowska. Tuż obok, do odwiedzenia rodzinnego parku rozrywki Owadogigant w Lubnicy zachęcali jego właściciele państwo Siemińscy. Przedstawiciele nadleśnictw ze Złotowa, Lipki, Jastrowia i Okonka na swoim stanowisku przygotowali atrakcje w postaci gier i zabaw poświęconych tematyce przyrodniczej, m.in. quiz stylizowany na teleturniej „Koło fortuny”. Leśnicy wynagradzali wiedzę uczestników konkursów upominkami związanymi z tematyką leśną.

Na stoisku nie zabrakło propozycji turystycznych z innych stron województwa wielkopolskiego. To za sprawą obecności Krystyny Święcickiej, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej, oraz zaproszonych przez nią właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

Za organizację wielkopolskiego stoiska bezpośrednio odpowiedzialny był Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWW. Przygotowanie stoiska zostało sfinansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich  i stanowi realizację Planu Operacyjnego Jednostki Regionalnej KSOW na lata 2016-2017 w województwie wielkopolskim.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009