Baza Partnerów KSOW

OŚRODEK KULTURY W JASTROWIU

Forma prawna:
Państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna

NIP:
7651029474

REGON:
570005740

Adres siedziby:
wielkopolskie
POZNAŃSKA 50
64-915 JASTROWIE

Numer telefonu: 672662294
Strona WWW: WWW.OKJASTROWIE.PL
Adres e-mail: KULTURA@OKJASTROWIE.PL

Zasięg terytorialny:
lokalny

Priorytety PROW:

VI . Zrównoważony rozwój terytorialny

  • Tożsamość i integracja społeczna

Opis dotychczasowej działalności:

Ośrodek Kultury w Jastrowiu jest samorządową instytucją kultury. Realizujemy zadania związane z organizacją różnorodnych form edukacji kulturalnej i wychowania poprzez sztukę i promocję amatorskiego ruchu artystycznego, tworzenie warunków do rozwoju rękodzieła artystycznego i folkloru. Inspirowanie działań artystycznych i kulturalnych oraz różnorodnych form spędzania czasu wolnego we współpracy z organizacjami pozarządowymi, samorządowymi oraz innymi placówkami kultury. Udzielamy pomocy merytorycznej i programowej, prowadzimy działania mające na celu zwiększenie aktywności społecznej i integracji lokalnej społeczności. W zakresie działalności podstawowej Ośrodek realizuje w szczególności organizację spektakli, koncertów, jarmarków rękodzielniczych, konkursów, wykładów, inscenizacji, festiwali, przeglądów, wystaw, spotkań, autorskich imprez artystycznych, masowych i rozrywkowych, organizację i obsługę imprez o różnorodnym charakterze, ponadto prowadzimy działalność wydawniczą i promocyjną gminy poprzez redagowanie od 2013 roku bezpłatnego dla mieszańców Gminy i Miasta Jastrowie, kwartalnika kulturalno-informacyjnego pod nazwą „OK Jastrowie”. Realizowane zadania mają na celu stworzenie jak najlepszych warunków do harmonijnego i wszechstronnego rozwoju mieszkańców poprzez edukację kulturalną, kształtującą nawyki odbiorcy, wartości kulturowych. Ośrodek Kultury działa na terenie gminy poprzez komórki organizacyjne - Dom Kultury w Jastrowiu - Miejską Bibliotekę Publiczną w Jastrowiu wraz z filią w Sypniewie - Wiejski Dom Kultury w Sypniewie - świetlice wiejskie w Brzeźnicy Brzeźnicy Kolonii Samborsku i Nadarzycach.

Jednym z ważniejszych zadań Ośrodka Kultury w Jastrowiu jest coroczna organizacja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania . Trzydziestodwuletnia historia Bukowińskich Spotkań i jej funkcjonowanie na arenie międzynarodowej rozpoczyna się podpisaniem Porozumienia w sprawie realizacji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania, który to dokument od 1999 roku jest corocznie sygnowany przez partnerów w Polsce i za granicą. Porozumienie wyznacza formułę i koncepcję festiwalu jego cele zadania warunki udziału prawa i obowiązki organizatorów jasno określa miejsca i daty przeprowadzenia przedsięwzięcia w różnych krajach europejskich w ciągu roku.

Festiwal Bukowińskie Spotkania realizowany jest w 4 krajach wspólnie z instytucjami kultury, samorządami lokalnymi i regionalnymi w Polsce w Rumunii na Węgrzech i na Ukrainie.

Projekt oparty jest na dwóch równoważnych założeniach ukazaniu i ochronie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz wpisaniu bukowińskiej szkoły współżycia różnych narodów w europejski system wartości zwiększających poszanowanie dla odmienności kulturowej i kompetencji w zakresie komunikacji międzykulturowej budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Bukowińskim Spotkaniom towarzyszą międzynarodowe konferencje naukowe stanowiące płaszczyznę interdyscyplinarnego spotkania naukowców z Polski Ukrainy Rumunii i Węgier a także z innych miejsc w których bukowińskość jest na tyle istotnym aspektem życia społecznego że stała się przedmiotem dociekań naukowych.

Drugim ważnym zadaniem realizowanym przez Ośrodek Kultury w Jastrowiu jest organizacja Arena Festiwalu 1. Dzień Wolności.

Jest to impreza masowa w postaci festiwalu historii muzyki i sportu która odbywa się corocznie w miesiącu sierpniu i trwa 3 dni.

W programie zawsze znajdują się

- inscenizacje historyczne

- dynamiczne pokazy pojazdów militarnych

- przejażdżki pojazdami militarnymi

- koncerty

- występy wokalistów i grup tanecznych

- dioramy historyczne

- parada i wystawa pojazdów zabytkowych

- biegi nordic walking rajd rowerowy

Festiwal, to żywe lekcje historii to również okazja do zbiórek charytatywnych w których Ośrodek Kultury w Jastrowiu bierze udział.

Realizujemy również działania w zakresie dziedzictwa kulturowego stwarzając przestrzeń do dobrej zabawy, integracji społecznej dzięki projektom w ramach programu Działaj Lokalnie. Celem są żywe i bliskie spotkanie z tradycją oraz łączenie pokoleń poprzez wspólne artystyczne spotkania.

Założeniem tych działań jest zapoznanie z elementami wielkopolskiego dziedzictwa poprzez taniec, śpiew

zabawę, kulinaria oraz zdobycie wiedzy o tradycjach regionu, rozwijanie pasji i zainteresowań plastycznych dorosłych i dzieci.

Data rejestracji: 23.02.2022