Zachęcamy do obejrzenia filmu nt. inicjatywy LEADER zrealizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach projektu "Przykłady dobrych praktyk w ramach PROW 2014-2020".
Nowy film opowiada o tym, jak "LEADER" wprowadza pozytywne zmiany w życie mieszkańców wsi. Zobaczymy, jak dzięki temu programowi powstają nowe przedsiębiorstwa, jak rozwijają się lokalne społeczności i jak wiejskie obszary zaczynają tętnić życiem. Jego obejrzenie to okazja, aby zobaczyć, jak lokalni liderzy i przedsiębiorcy wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności, aby wesprzeć rozwój swoich społeczności.
LEADER, czyli co?
LEADER to jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych narzędzi rozwoju obszarów wiejskich, wykorzystywanych w Europie od prawie 20 lat. Ma pomóc we włączeniu mieszkańców wsi w proces oddolnego podejmowania decyzji i działań mających na celu poprawę jakości ich życia. W tej metodzie społeczność lokalna to najważniejszy podmiot tego procesu.
Nazwa pochodzi z języka francuskiego, stanowiąc skrót poniższego rozwinięcia:
- Liaison (powiązania),
- Entre (pomiędzy),
- Actions (działaniami),
- de Development (na rzecz rozwoju),
- de l’Econiomie (gospodarczego),
- Rurale (obszarów wiejskich).
Podstawowe cechy metody LEADER to:
- oddolność (szeroki udział społeczności lokalnej w tworzeniu i realizacji strategii);
- terytorialność (lokalna strategia rozwoju przygotowana dla danego, spójnego obszaru);
- zintegrowanie (łączenie różnych dziedzin gospodarki, współpraca różnych grup interesu);
- partnerstwo (lokalna grupa działania jako lokalne partnerstwo, w którym uczestniczą różne podmioty z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego);
- innowacyjność (w skali lokalnej);
- decentralizacja zarządzania i finansowania;
- sieciowanie i współpraca (wymiana doświadczeń i rozpowszechnianie dobrych praktyk).
W ramach metody LEADER funkcjonują lokalne grupy działania (LGD) będące rodzajem partnerstwa terytorialnego powstałego jako oddolna inicjatywa, zrzeszająca przedstawicieli lokalnych organizacji z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego oraz mieszkańców działających na rzecz lokalnej społeczności.
W Polsce są 324 lokalne grupy działania, których lokalne strategie rozwoju zostały wybrane do realizacji i finansowania, w tym 292 LGD ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania LEADER. Instrument RLKS, wykorzystujący środki EFRROW, Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), wdrażany jest w dwóch województwach: kujawsko-pomorskim i podlaskim, gdzie obok lokalnych grup działania i rybackich grup działania funkcjonuje 8 miejskich grup działania.
Kamienie milowe
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach inicjatywy LEADER:
- W Polsce działają 324 Lokalne Grupy Działania.
- Podpisano łącznie ponad 23 tysiące umów na realizację projektów objętych LSR.
- Zrealizowano liczne projekty służące rozwojowi rynków zbytu produktów i usług lokalnych.
- Powstały wiele inkubatorów przetwórstwa lokalnego.
- Powstało kilkanaście tysięcy nowych etatów.
- Powstało kilka tysięcy nowych przedsiębiorstw.
- Także kilka tysięcy przedsiębiorstw rozwinęło swoją działalność.
- Utworzono tysiące nowych obiektów infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.
- Projekty, w ramach podpisanych umów, będą realizowane do 2024 roku.
Podsumowując, inicjatywa LEADER jest świetną okazję dla lokalnych społeczności, które dzięki niej mogą rozwijać swoje obszary i zwiększać włączenie społeczne. Najlepsze przykłady tego, ukazuje i promuje tytułowy film, dostępny poniżej.
Zapraszamy do oglądania!